Gastroesofageální reflux (GER)

Gastroesofageální reflux (GER)

Gastroezofageální reflux (také viz. Slovník pojmů) je nejčastějším problémem pacientů po operaci atrézie jícnu (AJ). Příčinou může být porucha správné funkce dolní části jícnu, nebo posunutí žaludku a spodní části jícnu směrem vzhůru při operaci spojení s horním pahýlem jícnu nebo u některých dětí založení gastrostomie.

U zdravých dětí zabraňuje refluxu žaludeční šťávy do jícnu funkční svěrač v oblasti přechodu jícnu do žaludku. Bariéru mezi žaludkem a jícnem tvoří i ostrý úhel mezi dolní částí jícnu a žaludkem, délka jícnu, i žaludeční sliznice v místě přechodu jícnu do žaludku. Po operaci AJ dojde často ke zkrácení jícnu a tím i změně úhlu v oblasti přechodu jícnu do žaludku.

U většiny dětí se GER spontánně upravuje do 18. měsíce života, zhruba u 1/3 dětí přetrvávají symptomy cca do čtyř let. Nejčastějším projevem je zvracení, především u malých dětí, u kterých může být jediným projevem tohoto onemocnění. Nadměrné zvracení může mít za následek poruchu výživy a růstu dítěte. Zvracení může způsobit zápal plic v důsledku vdechnutí žaludečního obsahu. Malá vdechnutí mohou být příčinou zánětů průdušek (bronchitid), hrtanu (laryngitid) nebo zánětu středního ucha (otitid), chronického kašle či astmatu. Někdy může zvracení vyvolat apnoe, které se mohou projevit jako SIDS (sudden infant death syndrome – syndrom náhlého úmrtí kojenců).

GER může vést i k ezofagitidě, tj. zánětu jícnu.

Striktura jícnu, která vzniká při dlouhodobé, neléčené ezofagitidě, není vzácná ani u menších dětí. Při vzniku striktury jícnu se projevuje porucha peristaltiky jícnu, děti odmítají tužší jídla a při polykání mají záchvaty kašle.

Diagnostika GERu – z vyšetřovacích metod se v praxi nejčastěji používá 24hodinová pH-metrie jícnu, rentgenové kontrastní vyšetření jícnu a žaludku, endoskopické vyšetření nebo sonografické vyšetření přechodu jícnu do žaludku.

24hodinová pH-metrie je vyšetření, při kterém se měří pH dolní třetiny jícnu, a získá se tak informace o přítomnosti kyselého GERu. K měření se používá tenká sonda s čidlem na dolním konci, která se zavádí nosem a připojí se ke kapesnímu měřicímu zařízení.

Během měření se zaznamenává změna polohy dítěte a začátek a konec příjmu potravy. Po 24 hodinách je záznam vyhodnocen počítačem ve formě grafu a tabulky s vypočítanými hodnotami. Z měřených hodnot je nejdůležitější refluxní index (RI), tj. procentuální vyjádření doby, kdy je pH v dolním jícnu nižší než 4. U dětí starších dvou let odpovídá hodnota RI větší než 6 % nefyziologickému GERu, u mladších dětí se za nefyziologické považují hodnoty vyšší než 8 %. Dále se hodnotí, kolikrát došlo ke kyselému refluxu, doba trvání atp. Při hodnocení je nutné zohlednit závislost výskytu refluxu na příjmu potravy a poloze dítěte. Pro určení optimálního terapeutického postupu je nutné posoudit i projevy během vyšetření jako zvracení, kašel, bolesti nebo neklid při a po jídle atp.

Je nutné zohlednit, že při současné terapii léky snižujícími kyselost žaludeční šťávy může být výsledek falešně negativní, proto je třeba pro objektivní výsledek léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv určitou dobu před vyšetřením vysadit.

Terapie

U většiny pacientů se doporučuje konzervativní léčba. Pouze malou část pacientů s diagnostikovaným GERem je třeba operovat. Konzervativní léčba je efektivní u většiny menších dětí vzhledem k vyzrávání dolního svěrače jícnu. Terapie spočívá v polohování dětí (většinou zvýšená poloha po jídle), zahuštění stravy, častějším krmení v menších dávkách. Je nutné dbát na dostatečné odříhnutí dítěte po jídle, velká vzduchová bublina v žaludku usnadňuje reflux.

K operačnímu řešení dochází obvykle až po neúspěšné konzervativní léčbě s vážnějšími komplikacemi (opakující se záněty průdušek nebo porucha výživy).

Technika operace podle Nissena (fundoplikace): v celkové anestezii se zavede širší nasogastrická sonda, která zamezuje při fundoplikaci zhotovení příliš těsné manžety. Otevře se dutina břišní, zjednodušeně se vytvoří z části žaludku kolem dolního jícnu manžeta, která zúží jícen v oblasti jeho přechodu do žaludku. Dlouhodobé výsledky této operace jsou příznivé, až 90 % pacientů je bez obtíží.

10 komentářů u „Gastroesofageální reflux (GER)

  1. Dobrý den, prosím o radu. Mám doma 15 denního synka. Často mi po jídle pláče a pořád přepolykává. Večer se mi začíná dusit. Jakoby mu něco zůstalo v krku a nemůže se nadechnout. Celý z červená nebo je fialový. Udělá to třeba 3 krat po sobě. Dneska mu z toho i z nosu vyletěly hleny. Vypadá to děsivě a bojím se o něj. Kdybych tu neměla mamku tak nevím. Na váze přibývá. Váží 3420 g a měří 50 cm. Dávala jsem mu nutrilon. Dnes zkouším nutrilon AR. Dávám mu 60 ml. Jsme doma 12 dní a stolice byla 4 krat. Moje doktorka mi říká že je to normální že ho mám mít ve zvýšené poloze, ale ne vždy to jde. Moc prosím o radu co.mám dělat. Je mi strašně líto. Děkuji za radu

  2. Mila pani Opletalova,
    nejdriv Vas i VAseho chlapce musim pochvalit. jak pekne kojite a jak dobre prospiva. 100 ml po 3 hodinach je jiste vporadku.
    Problemy, ktere popisujete by si mozna presto zaslouzily podrobnejsi vysetreni, jak uz jsem psala, neda se podle pisemneho popisi vic posoudit. Zkuste se domluvit s pani doktorkou, zdy by VAs neposlala na vyetreni k detskemu gastroenterologovi, jestli jste z Prahy a okoli, mohla bych Vam doporucit, na koho se obratit. Mozna byste mohla problemy sveho chlapce natocit na video nebo telefon, abyste jo mohla lekarum primo ukazat. JK

  3. Mila pani Opletalova,
    jhe mi moc lito, ze mate se synkem problemy. Podrobne jste popsala jeho potize, jen par drobnosti chybi: nepisete, cim ho krmite, kolik ji, jestli pribyva na vaze, jestli pro, ktere pomohou posoudit, jak mu pomoci, jestli provest nejaka vysetreni a jaka. Njelep jiste bude,kdyz proberete jeho potize a sve starosti s vasi detskou lekarkou, ta Vam nejlepe poradi a doporuci propadne zmeny stravy, rezimu a pripadne vysetreni. To ze Vas synek ma nejmene obtizi v leze na brisku ve zvysene poloze by mohlo svedcit pro problemy zpusobene gastroesofagealnim refluxem( GER), jaka opatreni, vysetreni a jaka lecba je v jeho pripade vhodna se neda posoudit bez osobniho rozhovoru a vysetreni Vaseho chlapce. I kdyz je pravda, ze vetsina pripadu GER je zpusobena prechodnou nezralosti svaloviny na prechodu jicnu v zaludek, a nejlepe pomuze uprava hustoty stravy, krmeni casteji mensimi davkami, a vyckat nekolik mesicu do zlepseni, jsou i pripady, kdy je namiste podrobne vysetreni a lecba.
    Preji Vam, at se problemy Vaseho chlapce brzy spravi. Jana Kalousova

Komentáře nejsou povoleny.