Úvodem

Tyto stránky jsou o dětech a věnovány dětem, které to nemají v životě zrovna dvakrát jednoduché a hlavně nemají start do života takový, jaký bychom jim přáli. Ve svém kratičkém životě už všechny mají za sebou tolik, kolik nezažije většina lidí za celý svůj život.

Stránky vznikly z iniciativy jedné lékařky a jedné maminky dítěte s atrézií jícnu, která pak oslovila další maminky takových dětí, a všichni se pak podíleli na stránkách, které si právě pročítáte. Stránky jsou tu hlavně pro nové maminky a tatínky, babičky a dědečky a ostatní blízké, kterým sejde na tom novém štěstíčku, co se jim narodilo, a chtějí se o tom, co ho potkalo, dozvědět něco víc. Začátek je nejhorší a my všechny samy nejlíp víme, jak je hrozně těžké se s tím vším poprat a srovnat.

Stránky mají být pro Vás zdrojem informací o tom, co to vlastně atrézie jícnu je, jak různorodě může vypadat, co se k ní může přidat, a tím Vám ještě oddálit to sladké užívání si miminka doma… A pokud jste třeba právě teď na začátku cesty a vůbec nevíte kudy kam a máte strach, věřte, že my jsme na tom byli úplně stejně… Jen jsme se na tu cestu vydali dříve, proto už jsme dál a můžeme Vám snad trochu v něčem pomoci… Stránky Vám také v příbězích mají  ukázat, že se vyplatí být trpěliví, i když je to někdy neskutečně těžké. Opravdu věřte, že to jednou bude dobré, a taky věřte, že to zvládnete!!! 🙂

Pro nové rodiče

Jste-li rodič dítěte narozeného s atrézií jícnu, chceme Vám nejprve říci, že si dovedeme představit, jaký šok to pro Vás musí být. Dejte si čas a prostor, abyste se s tím vším vyrovnali. Máte krásné malé miminko, které má problém, jež jste asi nemohli očekávat, a dopředu jste nevěděli, s čím se budete muset vypořádat, ale Vaše miminko chce všechnu lásku a péči, stejnou jako potřebuje každé jiné dítě.

Vaši přátelé a rodina budou podobně jako Vy zasaženi takovouto zprávou, a nemusí vědět, co mají dělat nebo co Vám mají říci … i když to může být třeba pro Vás těžké, bude dobré, pokud jim řeknete, co chcete – třeba, že chcete raději ze začátku prostor a samotu, nebo naopak společnost a s někým si promluvit, či si řekněte o praktickou pomoc. Praktická pomoc je důležitá a určitě ji oceníte, protože Vy se pak můžete soustředit na Vaše miminko a trávit s ním co nejvíce času.

Doporučujeme vám, abyste se dozvěděli o atrézii jícnu co nejvíce, abyste věděli, co se Vašemu dítěti děje a proč. Informace vstřebávejte postupně – ze zkušenosti víme, jak snadné je zaleknout se problému, o kterém jste někde četli nebo o něm slyšeli v souvislosti s atrézií jícnu, ale Vaše dítě se s ním nikdy nemusí potkat!:-) S postupem času budete lépe chápat, co právě Vaše dítě může ovlivnit a co se ho naopak rozhodně netýká.

Pokud se k nám chcete připojit, můžete se dostat do kontaktu s jinými rodiči, kteří se ocitli ve stejné situaci před Vámi a se svým dítětem překonali podobné starosti a hlavně to nejtěžší – začátky. Můžete se na cokoli zeptat v záložce Poradna.

Hlavu vzhůru, opravdu to jednou bude úspěšně za Vámi! 🙂

102 komentářů u „Úvodem

 1. Dear Sir / Madam

  John Lewis PLC is a British well-known retail store with over 40 stores all over the United Kingdom,furnished with European products.
  We are looking for new Suppliers and would like to ask you the information required to become one of your regular distributors?

  Please, we would appreciate if you could send us your stock list availability via email?.
  Indeed we are interested in your products, we would like to know if you can provide them.

  Kind Regards

  John Lewis PLC
  Melvin Kelsey
  Senior Executive Purchase

  171 Victoria Street, London
  United Kingdom SW1E 5NN
  Phone: +44 33 3303 4178
  Email: melvin-kelsey@johnlewispartnerships.com
  Website: http://www.johnlewis.com

 2. Купить перчатки медицинские оптом с доставкой до Вашего склада. Цена за упаковку от 610 р/50 пар., Компания МСК, Екатерина тел. 88006005854

 3. РАССТАНОВКИ по вашим запросам, ОНЛАЙН Системные РАССТАНОВКИ онлайн. Онлайн расстановки. Онлайн-расстановки. (online расстановки) Семейные и системные расстановки онлайн

  Истина — это нечто, что стремительно появляется из небытия и снова погружается в небытие. Она появляется внезапно и снова исчезает. В тот миг, когда она приходит, она верна. В этом нет сомнения. Мы недооцениваем существа истины и познания.
  Пытаясь увековечить момент истины, мы недооце­ниваем ее быстротечность. Истина — это быстротечное благо. Истина всегда проявляется по-разному. Она никогда не повторяется. Это как счастье: все радуют­ся его приходу, а если оно уходит, надо дать ему уйти.

  Мной движет нечто, я совершенно не представляю, что будет, я в полной темноте и чувствую, словно через меня течет поток воды, течет издалека и утекает вдаль. Я просто водопроницаемый. Сам по себе я ни к чему не причастен, так же как источник не причастен к воде, которая просто течет через него.

  Как обрести такую позицию? Нужно отказаться от намерений. У воды, что течет через источник, нет никаких намере­ний. У нее нет цели. И все же она доходит до полей, принося им плодородие, а затем уходит в море. Итак, отсутствие намерений есть основа для такой работы.

  Отказаться от намерений может только тот, кто отказался от своих представлений о добре и зле. Кто не борется ни за добро, ни против зла. Ни то, ни другое. Он примирен со всем, что происходит. С жизнью. Со смертью. Со счастьем. Со стра­данием. Он согласен с миром и согласен с войной. Он прони­цаем, смирен и не содействует добру.

  Чтобы записаться на расстановку переходите на страницу в instagram: batmanapollo

  Что такое расстановка по хеллингеру?
  Записаться онлайн на расстановки?
  Что такое системные расстановки в онлайн-формате?
  Что такое системные расстановки?
  Что такое расстановка?

  Метод расстановок и системная психология помогают увидеть, что текущие проблемы и неудачи, трудности и тупики, которые люди проживают — это, зачастую, последствия тяжелых событий, которые проживали наши предки.

  Системные Расстановки Онлайн. Мексика Нагоя Rio-de-Janejro Gvadalahara Kitaj Peru Фукуока Hanchjou Pakistan Tyanczin Гонконг Kitaj Nagoya Chili Kitaj США Киншаса Yangon Хайдарабад США Chendu Kitaj Танзания Argentina Бангкок SShA Карачи Сурат Yujnaya Afrika Багдад Сиань Китай Осака Santyago Tanzaniya Nigeriya Luanda Китай Yaponiya SShA Бразилия Китай Dalyan Александрия Богота Торонто Пакистан Kitaj

  Основные вопросы которые могут помочь решить „Расстановки“:

  – найти истинный корень проблемы;
  – перепрожить событие, которое является первопричиной;
  – увидеть образ решения и новые перспективы развития;
  – разрешить свои внутренние конфликты;
  – получить помощь в жизненном выборе;

  Виды расстановок:

  Семейная расстановка
  VIP-расстановка
  Дистанционная семейная расстановка

  Цена 600$. Уточняется на дату Расстановки.

 4. Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM „XRumer 19.0 + XEvil 5.0“:
  captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  a více než 12000 dalších kategorií captcha,
  s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
  Můžete připojit XEvil 5.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

  Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
  Hodně štěstí!

 5. Boys, I had been exploring for just a very long and cumbersome class of motion find out how to craft the best dissertation, but I found this short article, I’ll go away it at this stage, almost certainly it is going to be beneficial to we!

  After i guess many people turn into dentists to be able to evade remaining compelled to make essays. Essays and investigating papers can invoke gigantic portions of psychological strain and concern. So can dentists. But it doesn’t issue what classes you are taking in highschool or college, that you are possible to acquire to place in writing an essay in certain unspecified time during the upcoming. Even though you might be eager on or detest them, subsequent these nine suggestions can support your essays, reduce your strain, and perhaps preserve you from a pricey dentist diploma.

  one particular. Assess Most of the ESSAY Swift
  Almost certainly quite possibly the most considerable motion in writing an essay or investigation paper might be to thoroughly recognize the essay problem. An essay usually are splendidly articulated and regarded as out, but will however conclude in a insufficient high quality if it won’t adequately treatment the prompt introduced. Break up the prompt down into two sections.

  Just what exactly is the punctual appropriate inquiring?
  Exactly exactly what is the essay topic issue?
  What studying do I would like to undertake to completely entirely realize the topic?
  Just how much time does the essay need to be?
  What is the prompt indirectly inquiring?
  Is most certainly the prompt requesting my feelings and viewpoints, the sensation of credible scholarly methods, or info?
  How can i relate this essay make any difference to what we now have coated in class?
  Following these queries transpire to possess been answered, 1 can start off producing your essay.

  two. Come up with a THESIS Assertion
  Start off the method of your essay accompanied by a thesis assertion meant to tutorial your total paper. Based on the prompt, what would you need to argue as portion of your essay? Your thesis assertion will likely be concise, but combine lots of the aspects you’d appreciate to deal with into your paper. Consistently find tips from your thesis assertion when writing your essay and make sure to will not at any time stray away from your particulars. An exceedingly fantastic thesis assertion must be the principle change relating to an A along with a B.

  3. MAKE An summary
  Use a leading stage check out to plan out your essay/research paper sooner than writing it. Doing from the thesis assertion, plot out how you want your paper to motion and what relevant details you will need to encompass. This may possible make writing the whole draft of your paper considerably less of the obstacle

  4. Get started with The human overall body, NOT THE INTRODUCTION
  In no way start the method of with every one of the introduction. The introduction is just in which some learners struggle 1 of your most, so to remain absent from locating slowed down, build the introduction afterward. This will make it possible for for you to definitely surely entirely type your inner thoughts and ideas and therefore are out there back again yet again and incorporate the theory solutions into your introduction.

  5. Start off Each individual unique PARAGRAPH That features a Matter make a difference SENTENCE
  Get started every single paragraph by making use of a subject sentence, which expresses the main idea of the paragraph. Nearly just about every paragraph really have to integrate costs or contextual content to safeguard your issue sentence and thesis assertion.

  6. USE CREDIBLE Assets
  Estimates and contextual specifics are really vital for acquiring dependability and supporting your argument, so make sure that which the prices and expertise are coming from credible scholarly sources. Illustrations of scholarly methods contain instructional journals, peer-reviewed written content, textbooks, guides by accredited authors, and NPR short article information. Illustrations of unacceptable scholarly methods are journal post content material, open up up dialogue board submissions, encyclopedia entries, and unverified utilizing the world-wide-web sources. If that you are buying for credible methods to benefit from in only your essay, take a look at out Google Scholar.

  7. Truly really don’t Fake IT
  Lecturers aren’t dumb. They know whilst you in no way absolutely enjoy the essay issue make any difference and when you will be rambling if you want to generate it for just a extended period of time. Seriously will not use fluff to bulk up your essay. Alternatively, affirm that every sentence gives content with the give very good effects. If it just isn’t definitely significant, lower it out. Most lecturers like to utilize a well-written essay that won’t relatively fulfill the dimensions want compared to the regular paper that fulfills the need to have, but is eighty for each cent fluff.

  8. CONCLUDE YOUR ESSAY
  Your summary should commence by restating your thesis assertion. It really is your chance to tie your full aspects together with just one one more and head out by owning a bang. An outstanding summary will handle the crucial element arguments of each and every and each human system paragraph in just a succinct way and comprehensively validate your thesis assertion.

  9. PROOFREAD, THEN PROOFREAD Yet again
  Inspecting is essential to composing an unbelievable essay. Some lecturers will likely not even finish analyzing essays if they are really not grammatically audio or riddled with spelling glitches. Under definitely can be a few ideas as a way to produce your essay/research paper a tiny bit extra academically ideal and better yet around the entire.

  Total site put up attainable on weblink

  Get out all conjunctions (are certainly not, truly will not, couldn’t, and so on.). This tends to make your paper for your for a longer period time and it’s an excellent offer much more well suited for tutorial writing.
  Print out your paper, study it, and mark it up. You could possibly see a little extra difficulties when inspecting it during this way than by using a pc keep an eye on.
  Have associates or mom and father experience it. A future founded of eyes can seize any blunders you skipped.
  Take a look at it out loud. This has a tendency to tutorial with grammar flaws. If it seems wholly improper, it potentially is.
  Essays and groundwork papers could be really a issue for writers of all expertise levels, but these writing superior guidelines could make the treatment a contact much less difficult and likewise a great offer appreciably considerably less difficult.

  Make full use of your writing abilities to work with for scholarships. Appear at out our Scholarship Match to find out scholarships that have been be capable to compose to fit your demands.

 6. Сука как же меня бесил всю игру фурион такой ушлепок.

 7. Заказать крупным оптом защитные маски со склада в городе Находка, стоимость от 1.20 р./шт. с НДС, т.89147086066

 8. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers! enza.munhea.se/map5.php battle of scandinavia

 9. I am really inspired along with your writing talents and also with the format in your blog. Is that this a paid theme or did you modify it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.. grГ¶na Г¶gon genetik persdap.se/map19.php

 10. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to give something again and help others such as you helped me. jamta.aperca.se/map3.php harry potter 6 dansk tale

 11. Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice holiday weekend! quiro.munhea.se/map10.php garant sГҐklart schampo

 12. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any solutions to help fix this problem? sasilu.se/map29.php hГҐriga grisen gamla stan

 13. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next! dehllap.se/map8.php kliar pГҐ kroppen levern

 14. Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин pokras7777Раскрутка сайта под ключ
  .Так же собираем базы Обратесь всегда будем рабы вам помочь

 15. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site! otertbe.se/map36.php hawaiian tropic olja

 16. My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your web page for a second time. atrec.munhea.se/map4.php spa skГҐne billigt

 17. Every weekend i used to visit this web page, as i wish for enjoyment, since this this web page conations truly nice funny material too. aperca.se/map10.php allergi mot nötter

 18. I am extremely impressed together with your writing abilities and also with the format for your blog. Is this a paid subject matter or did you modify it yourself? Either way stay up the excellent quality writing, it is uncommon to peer a great blog like this one today.. egluopu.se/map11.php köpa uggs på nätet

 19. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job. nistm.munhea.se/map6.php yasuragi rabattkod 2016

 20. Надежные деловые связи и профессионализм сотрудников транспортной компании Азия-Трейдинг позволяет решить вопросы грузоперевозок из стран Азиатско-Тихоокеанского региона с максимальной эффективностью, обеспечить безопасность и точное соблюдение сроков доставки грузов.
  info(at)msc.com.ru

 21. hi!,I really like your writing so so much! proportion we communicate more about your post on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to look you. sasilu.se/map35.php audio video lindesberg

 22. Ahaa, its nice discussion regarding this paragraph here at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here. persdap.se/map35.php polyp i livmodern cancer

 23. I am truly grateful to the owner of this web page who has shared this wonderful article at at this place. plate.munhea.se/map1.php best baby cream for face

 24. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks! egluopu.se/map23.php bГ¤sta brun utan sol tabletter

 25. Hello there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing! sollb.aperca.se/map5.php katrin z blogg

 26. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon! benmmdi.se/map29.php naglar umeГҐ billigt

 27. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it! atrec.munhea.se/map3.php bГ¤sta puder foundation

 28. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & help other users like its helped me. Good job. enugn.se/map7.php hur ser man Г¤ldre ut i ansiktet

 29. If you are going for finest contents like me, only pay a visit this website all the time since it offers quality contents, thanks match.aperca.se/map3.php vad ger gaser i magen

 30. WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  Greate post. Keep posting such kind of info on your page. Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this site. brigr.munhea.se/map1.php remifemin eller femal balans

 31. Awesome issues here. I am very happy to look your article. Thank you a lot and I am looking ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail? oratrg.se/map26.php instant spray tan

 32. I have read so many posts regarding the blogger lovers except this piece of writing is in fact a fastidious post, keep it up. ketsl.munhea.se/map3.php chokladfyllning till tГҐrta

 33. I do not even know the way I ended up right here, however I assumed this post was great. I do not understand who you’re but definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers! dehllap.se/map35.php tilde de paula lГ¤ttklГ¤dd

 34. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this during my search for something regarding this. otertbe.se/map12.php matlista vid gikt

 35. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Appreciate it kinsl.aperca.se/map7.php proteinpulver för kvinnor

 36. It’s truly a great and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. tumphati.se/map11.php jГ¤rnbrist symptom trГ¤ning

 37. What’s up, after reading this awesome post i am also cheerful to share my experience here with friends. azilopar.se/map15.php nГ¤tgrindar till slГ¤pvagn

 38. There is certainly a great deal to find out about this issue. I really like all the points you made. emti.aperca.se/map6.php roddy benjaminsson kosttillskott

 39. I know this web page presents quality depending articles or reviews and extra stuff, is there any other website which offers these data in quality? searn.munhea.se/map1.php spetsiga skor herr

 40. Fine way of explaining, and good paragraph to get facts about my presentation subject, which i am going to convey in college. otertbe.se/map20.php aide pour femme enceinte

 41. It’s going to be finish of mine day, except before ending I am reading this wonderful article to improve my experience. probduo.se/map27.php fiber cement skiva

 42. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content! oreiep.se/map7.php krans i hГҐret

 43. Здрасте форумчане! Каждому помогает подробная информация, потому решил поделиться, как я строил свой дом из профилированного бруса 150 на 150, сосновый, утепленный джутовой веревкой. На авации не рассчитываю, комменты и подсказки помогут всем начинающим. Итак начнем.
  Убрал старый домик из бруса, подготовил план участка и занялся разметкой фундамента. Заколотил колья с раскосинами, по лазеру нашел начальное положение поперечин и закрутил поперечины. Отбил по уровню разметку. невелиру брал с хорошей точностью.
  По разметке закрутил саморезы и натянул шпагат (стоит копейки).

  Откопал до глины траншею, постелил гидроизол и засыпал песком.
  Утрамбовал вибречем его так, чтоб он стал каменным, завернул пласт геотекстиля сверху (решил не клеить), восстановил нулевой уровень шпагата, который пришлось убрать, чтоб вывезти остатки стройматериала, заколотил вертикальные стойки, длиной 1300мм. Затем к этим стойкам начиная с верхнего края по шпагату начал прикручивать доску для опалубки 150*50 мм. Понял что лучше не экономить на доске для опалубки, даже с толстой доской и креплении 12 мм шпильками опалубка трещит.
  Готовую опалубку закрыли изнутри толстой пленкой с помощью степлера и установил промежуточные опоры из кругляка диаметром 8 мм для арматуры фундамента.
  И понеслось.
  Приехал бетононасос, т.к. он весит очень много он застрял, как только заехал на территорию, еле удалось его вытащить. Вобщем обошлось, стали заливать фундамент.

  Через четыре часа после заливки на фундаменте появились поверхностные трещины. Паника! Что делать. Облил водой и уехал домой, дома расслабился. Вечером пошел дождь и шел всю ночь, это помогло, приехав на дачу я не увидел ни одной трещины.

  Подробности далее

  Кому нужен брус или готовый дом, могу помоч!

  WhatsApp\Тел. 8(913)912-16-99 Иван

 44. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply cool and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work. sasilu.se/map20.php fГ¶r lite fostervatten

 45. For the reason that the admin of this site is working, no hesitation very rapidly it will be famous, due to its feature contents. cana.munhea.se/map4.php vibrerar i underlivet

 46. It’s really a nice and useful piece of info. I’m satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing. break.aperca.se/map9.php dermalogica skin recovery spf 50

 47. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people. benmmdi.se/map3.php test speed test

 48. Dental Microscope WRAYMER MS-1500D Made in Japan. Maximum complete set. VARIO Focus 200-300mm. Tilting binoculars 0-180 ° 12x magnification Magnification: 0.4X, 0.6X, 1.0X, 1.6X, 2.5X Full HD 1920х1080p CCD Photo / Video camera LED light source 40W-90 000 LUX

 49. Howdy I am so excited I found your blog, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent b. squgarik.se/map30.php ibs vad ska man Г¤ta

 50. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Many thanks! panilul.se/map17.php a kassan fГ¶r service och kommunikation

 51. As a rule, having asked a question of installation of a ladder in the house, owners don’t assume that the ladder and its protection are two absolutely different products. Well, if the same company, like us, is engaged in the arrangement of turnkey facilities and can offer to make a ladder and metal fences on it in one set, but in practice it is rare. Therefore, before any owner of the stairs in the house the question arises: how to make it safe, we guarantee the best conditions for cooperation thanks to our own production, high potential design office and focus on long-term mutually beneficial partnership. Here you can buy not only standard fencing for stairs, but also design, made to order and is amazingly cheap. New construction technologies, developing rapidly, allow to use light, modern, reliable and weightless structures. Stair railings made of stainless steel are such that the price thereof is acceptable. Railings made of reliable material: an important structural element, part of the design of the building, the guarantors of safety and easy descent and ascent the stairs. Protections for ladders which are offered by our company differ in reliability, resistance to various aggressive influences and faultless appearance. In addition, their manufacture takes into account all kinds of standards and requirements relevant to this group of products. It is difficult to imagine a building in which there will be no stair railings, the presence of which increases the convenience, safety when moving. Note that today for the manufacture of construction offers a large selection of elements with which it is possible to quickly perform the installation of the structure, which for many years will last without losing the original qualities. Manufacturing and installation of stainless steel stairs is inexpensive compared to designs from other materials with equal quality characteristics. However, stainless steel is much more popular material-it is easy to handle, combine with other materials, install and care for the finished product

 52. I read this post fully concerning the resemblance of newest and earlier technologies, it’s amazing article. chrys.aperca.se/map1.php scholl nagelfil prisjakt

 53. Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors! azilopar.se/map30.php frisГ¶r storgatan strГ¤ngnГ¤s

 54. Thanks , I have recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I have discovered till now. However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source? otertbe.se/map39.php farsta centrum Г¶ppettider idag

 55. I will right away snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me realize so that I may just subscribe. Thanks. probduo.se/map11.php valio laktosfri kvarg

 56. Dobrý den,
  Moje dcera (4,5 let) má vrozena atrezie jicnu II, operovana koloezofagoplastice.
  Má spousta patologie.
  Můžete mi poradit lékaře z Motolu nebo jiných klinik, které lečí a operují takové děti.
  Můj mail laradadonova@gmail.com
  Velice děkuji!

  • Mila pani Lariso,
   na Klinice destke chirurgie v Motole se lecbou deti s atrezii jicnu zabyva hlavne profesor Snajdauf a docent Rygl. Je mozne se k nim objednat na vysetreni v sekretariate Kliniky detske chirurgie +420 224432401. POkud si navstevu dohodnete, je dobre pirnest s sebou co nejvice zdravotnicke dokumentace- operacni protokoly, rentgenove snimky. Soudim, ze jste cizinka, pokud byl vas syn, byly by mozna vhodne preklady do cestiny.
   Preji Vasemu synovi i Vam, at se jeho stav brzy zlepsi. Jana KAlousova

 57. Dobry den, dekuji za Vase stranky, jste moc sikovni. Mam dceru Josefku, ktera se take narodila s atrezii jicnu v roce 2007 v Brne. V te dobe moc verejne pristupnych informaci nebylo, tak jsme s manzelem hledali hlavne na zahranicnich strankach internetu. Od te doby jsem uvazovala presne o samem projektu jako Vy. Take jsem chtela zprovoznit podobnou stranku jako forum pro rodicu a poradnu s lekarem. Bohuzel jsem to nedotahla do konce, ale vy jste uzasni, protoze se Vam to podarilo !!! Preji Vam hodne uspechu a zdaru v teto Vasi praci : -) Iva Mladenkova

 58. Dobrý den,
  jsem studentka prvního ročníku LF a dostala jsem v rámci anatomických cvičení za úkol vysvětlit svým spolužákům, co to je atrézie jícnu a tracheoesofágové píštěle.
  Při brouzdání internetem jsem narazila na Vaši stránku a velmi mě zaujala. Za prvé bych chtěla jménem všech maminek za tyto stránky poděkovat – sama mám celiakii (což se s atrézií jícnu nedá srovnávat, uvádím to jen pro příklad), vím, že v době, kdy mi byla zjištěna, nebyly dostupné prakticky žádné informace o mé nemoci a ono to člověka dost limituje, když se a) nemá kde a jak dozvědět víc, b) nemůže se o své trable podělit s nikým, kdo má podobnou zkušenost. A za druhé, a to zejména, bych chtěla vyjádřit obrovský obdiv a podporu všem maminkám (a samozřejmě i tatínkům), které se s touto nemocí musely skrze své děti potýkat. Věřím, že pro žádnou z vás nebylo lehké dozvědět se, že vaše dítě trpí takovouto vadou (i přestože dnes už je operativní léčba velmi úspěšná), obzvláště když jste samy nijak ovlivnit to, zda dítě bude či nebude vadu mít, prakticky nemohly. Proto – aspoň touto cestou – chci vyjádřit obdiv a podporu Vám všem. Moc vám držím palce, aby první operace vašeho dítěte byla úspěšná a aby se kapitola „atrézie jícnu“ stala kapitolou uzavřenou, kterou vám bude připomínat jen malá jizvička na hrudi.
  A nakonec děkuji i za informace, které jsem zde načerpala. Věřím, že díky srozumitelným článkům budu moci svým spolužákům vysvětlit, co to atrézie jícnu je a samozřejmě vás uvedu jako hlavní zdroj svého vědění :-).
  Držím palce!

  • Teď jsem poslala mail, snad dorazil. Rády Vám budeme oporou v této nelehké době. 🙂 Nebojte se, jistě to dobře dopadne a brzy půjdete domů. Přeji Vám hodně sil a zároveň hodně štěstí, ať se Vám s malým komplikace vyhýbají.

  • Dobry den,
   Prave jsem Vam poslala mail.
   Mame priblizne stejne stare deti, muj syn se narodil v cervenci take s atrezii jicnu. Prozili jsme velmi krusne zacatky a snazime se bojovat dal 😉
   Touto cestou hledam maminku/y , se kterou bych si mohla vymenit rady a zkusenosti, pripadne si o tom jen popovidat.
   Pokud budete mit chut, budu rada, kdyz se ozvete.
   Hanka
   hgsaller@hotmail.com

 59. Zdravím,i mě se před 15.lety narodil syn s AJ.Určitě nemusím rozepisovat,jaký to byl pro naší rodinu šok.Dva dny po narození mi ho odvezli do FN Motol v Praze,kde ho potom na dětské chirurgii operovali.Spojili mu jícen se žaludkem nějakým střívkem a jizvu má vzádu pod lopatkou.Do nosu měl zavedenou sondu,do které dávali mateřské mléko na krmení.Jinak měl různě po tělíčku napíchané kanily,kterými mu aplikovali léky.Pár dní po OP dostal infekci s kterou statečně bojoval.Každých 14 dní mu dělali RTG,aby viděli jak to vypadá.Domů sem si ho vezla po měsíci a půl a dlouho jsme museli potravu mixovat,než-li se naučil pořádně kousat sám.Jezdili jsma na kontroly každý rok,kde pod narkózou dělali gastroskopii,aby to operované místo změřili.Nyní žádné problémy nemá, a tak všem přeji mnoho úspěchů v léčení této nemoci.A děkuji FN Motol za to ,že mi zachránili syna!! Marie

 60. Zdravíme Vás!
  Jelikož se nám tu začaly množit nevyžádané reklamy, zavedli jsme nově u komentářů bezpečnostní kód (Security Code), který musíte pro vložení opsat do příslušného okénka pod kódem. Dodržujte, prosím, malá a velká písmena. (Kód lze v případě potřeby změnit kliknutím na červený rámeček za kódem.)
  Děkujeme za pochopení! Hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math